Yağlı Boya Fırçası


Yağlı boya fırçası sulu boyadan farklı olarak su tutma kapasitesinin önemsiz olduğu ancak yağlı boyanın yapısını resim yüzeyine en güzel şekilde aktarmak için uygun fiziksel özelliğe sahip fırça türüdür. Yağlı boya fırçaları akrilik boya çalışmalarında da kullanılabilir. Birçok çeşidi bulunan bu fırçalar, fırça ucunun şekline göre farklı işlevlerde kullanılır. Hem sentetik hem de doğal kıllardan imal edilmiş yağlı boya fırçaları piyasada bulunmaktadır. Örneğin, at kılı, domuz kılı, sığır kılları ve samur kıllarından imal edilen bu fırçalar uzun yıllardır resim sanatında kullanılmaktadır. Birçok yağlı boya fırçasının 02 ile 24 arasında numarası, yani fırça ucu büyüklüğü bulunmaktadır.


Yağlı boya fırçası fiyatları fırçanın kılının üretildiği malzemenin kalitesi, fırça sapının kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun dışında kedi dili, yuvarlak ya da düz olması gibi fırça ucunun şekli fiyatları değiştirmemektedir. Fırça ucu şekli resim sırasında kullanacağınız yere ve duruma göre değişiklik gösterir. Örneğin, oldukça ince uçlu bir rötuş fırçasıyla büyük bir tablo boyamak uygun değildir. Ya da bir kedi dili fırça ile blending yani harmanlama yapmak yerine pompon bir fırça ile bu işlemi gerçekleştirmeniz daha idealdir. Manzara resimlerinde uzak yerlerde bulunan ağaçlar ya da dağlar gibi nesneleri ise yelpaze fırçanın efekt yaratma özelliği sayesinde yapabilirsiniz.  


Yağlı boya resim sanatında fırça kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli mesele fırça kuruyken direk boyaya temas ettirilmemesidir. Çalışmaya başlamadan önce fırçayı az miktarda terebentin ya da yağ ile nemlendirip sonrasında boya ile buluşturmak, fırçanın uzun süreli kullanımı bakımından oldukça önem arz eder. Yağlı boya fırçası temizleme işlemi ise resim çalışması tamamlandıktan sonra mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Zira, fırça üzerinde uzun süreli kalıp kuruyan yağlı boyalar fırça kıllarının fiziksel yapısını bozar. 


Yağlı boya fırçası nasıl temizlenir? Öncelikle peçete ya da yumuşak bir bez yardımıyla boyanın kaba kısmını alınız. Sonrasında ise terebentine batırıp fırça içinde kalmış boyaların çözünmesini sağlayınız. Terebentin bu resim sanatında boyaların inceltilmesinde kullanıldığı gibi temizlik amacıyla da kullanılmaktadır. Şayet daha derin bir temizliğe ihtiyaç duyulursa bu işlemden sonra fırça kıllarına az miktarda cif sürülüp ılık bir suyla durulama yapılarak fırça tertemiz hale getirilebilir. Doğal kıllı fırçalar bu şekilde temizlenebileceği gibi sentetik fırçalar da bu şekilde temizlenir. Son olarak temizlenmiş fırçanızı boş bir kağıdın üzerine sürerek hiç boya kalıntısı kalmadığından emin olabilirsiniz. Diğer bir önemli husus ise palet üzerinde boyaları karıştırılırken fırça yerine spatula kullanmaktır ki bu sayede fırçalarınızın ömrünü uzatmanız mümkündür.   


Yağlı boya fırçası seti farklı fırça uçlarına sahip yağlı boya fırçalarını içerisinde bulundurmalıdır. Örneğin, yan kesik fırça, düz fırça, kedi dili fırça ve yelpaze fırça gibi 4-5 çeşit fırçanın bir arada bulunduğu setler tercih edilmelidir. Bu setler yardımıyla çok farklı çalışmalar yapmak için gerekli fırçaları elinizin altına bulundurmuş olursunuz. Kedi dili bir fırça ile yuvarlak şekillerin için daha rahat boyayabileceğiniz gibi yan kesik bir fırçanın ucu ile ince çizgiler çizebilmeniz mümkün olur. Puhu Sanat fırça kategorisi yağlı boya fırçalarının her çeşidinin ve numarasının mevcut olduğu geniş bir ürün yelpazesi sunar. Çok çeşitli yağlı boya fırçalarına sahip olmak yapılacak kompleks ve büyük yağlı boya tabloları için elzemdir. 


₺11,50 KDV Dahil
₺35,00 KDV Dahil
%67 İndirim
%67İndirim
Seçenekler İçin Tıklayanız
₺11,50 KDV Dahil
₺35,00 KDV Dahil
%67 İndirim
%67İndirim
Seçenekler İçin Tıklayanız
₺20,25 KDV Dahil
₺33,00 KDV Dahil
%39 İndirim
%39İndirim
Seçenekler İçin Tıklayanız
₺20,25 KDV Dahil
₺29,00 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim
Seçenekler İçin Tıklayanız
₺10,50 KDV Dahil
₺54,00 KDV Dahil
₺20,25 KDV Dahil
₺32,00 KDV Dahil
₺20,25 KDV Dahil
₺32,00 KDV Dahil
1 2 >