Yağlı Boya

Sanat malzemelerinde yeniliğin adresi Puhu Sanat, geniş yağlı boya ürün portföyü ile bu resim tekniğine yeni başlayanlar ve profesyonel ressamların vazgeçilmez adresi olmaya adaydır. Bu resim tekniği resim sanatının en eski ve klasik yöntemidir. Resmin tarihindeki en büyük ve ünlü tablolar bu teknik ile icra edilmiştir. Fiyatları genelde akrilik boyalara göre daha pahalı olmakla birlikte, çok çeşitli kalitelerde de piyasada bulunmaktadır. Yağlı boya tablo satın almak isteyen birçok sanatseverin öncelikle bu tablolar hakkında yeterli bilgi edinmeleri önemlidir. Örneğin iyi bir yağlı boya en az 3 ay kuruduktan sonra kaliteli bir vernik ile cilalanmalıdır. Bu sayede, boyanın ışığa, neme ve toza karşı dayanıklılığı artacak ve çok uzun yıllar renk kalitesini ve renk canlılığını kaybetmeden zamana meydan okuyabilecektir.

Yağlı Boya Fiyatları


İdeal fırça ve boyaların bir arada bulunduğu uygun fiyatlı bir yağlı boya seti, yeni başlayanların tüm ihtiyaçlarını görecektir. Puhu Sanat farklı markaların kitlerini resim kategorisinde sizler için bir araya getirdi. Yağlı boya fiyatları, pigment ve bağlayıcı kalitesine göre değişmektedir. En uygun fiyatlı Schmincke Akademie, Mussini ve Schmincke College serilerinin yanı sıra Daler Rowney Georgian, Talens Rembrandt ve Van Gogh, Winsor Newton Winton, Pebeo Huile Fine serisi boyalar da bu kategoride! Bu boyaların yanı sıra kimi sanatçıların kullanımındaki kolaylığı nedeniyle özellikle tercih ettiği Winsor Newton Oilbar serisi yağlı boya çubukları da siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur.


Estetik yağlı boya tabloları, yağlı boya astarı, uygun lake ve vernikler gibi yağlı boya yardımcılarını gerektirebilirler. Schmincke yardımcı malzemeleri ve diğer markaların yağlı boya astar ve verniklerini de Puhu Sanat’tan edinebilirsiniz. Yağlı boya ağaç ve yağlı boya at gibi yağı boya tablolar yapabilmek için Puhu Sanat çizim kategorisinde çizim kitaplarına göz

atmak faydalı olacaktır.  

Yağlı Boya Çeşitleri

Yağlı boyanın kalitesini, üretim aşamasında kullanılan pigmentlerin kalitesi, kullanılan yağ, çözücü, reçine ve medyumların kalitesi, boyanın ezilmesi süreci ve incelik oranı gibi konular belirler. Yağlı boyaların kalitesi, rengi ve parlaklığı kullanılan pigmentin saflığına ve pigmentlerin üretildiği maddenin cinsine göre değişiklik göstermektedir. Kaliteli bir yağlı boyanın karakterleri şu şekildedir: parlaklık (ışıldama), şeffaflık (berraklık), kapatıcılık karakteri, ince çekilmiş olması, kolay yayılması, saflık oranı yüksek kaliteli pigmentlerden elde edilmesi.


Pigmentler mineral, organik, doğal veya sentetik gibi altbaşlıklarda toplanabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık çoğunlukla sentetik pigmentler tercih edilir. Pigmentlerin birbirine tutunup yapışarak boya karakteri kazanmasını sağlayan kimyasal maddelere bağlayıcı denir. Bağlayıcılar aynı zamanda boyanın tuvale tutunmasını da sağlar. Yağlı boya yapımında bağlayıcı işlevinden dolayı kullanılan yağlar, sulu boyada olduğu gibi buharlaşmak suretiyle kurumaz, bunun yerine oksidasyon adını verdiğimiz bir süreçle, yani havadaki oksijeni emerek kurur. Keten yağı diğer yağlara göre kolay kurumasına rağmen sararmak gibi kötü bir özelliği vardır. Haşhaş yağı ise pek sararma yapmaz ancak geç kurur.


Piyasada bulunan çeşitlerine göre yağlı boyalar aşağıdaki gibidir:


  • Öğrenci tipi (amatör)
  • Akademi
  • Artist yağlı boyalar
  • Son dönemde boya sanayiindeki teknolojik gelişmelere paralel olarak öğrenciler için ve yağlı boyaya alerjisi olanlar için su bazlı yağlı boyalar ve çabuk kuruma karakterine sahip olan Alkyd reçineli yağlı boyalar piyasaya sürülmüştür.

Yağlı Boya Nasıl Kullanılır?


Yağlı boya genelde palet üzerine sıkılarak ve uygun fırçalarla palet üzerinden alınıp tuvale sürülmek suretiyle kullanılır. Bunun yanı sıra spatula da bu teknik de sıklıkla kullanılır. Kullanımı en keyifli ve sanatseverlerin en çok keyif aldığı resim çeşididir. Çünkü yağlı boyanın kremsi bir kıvamı vardır. Bu sebeple de resim yüzeyinde keyif verici bir şekilde yayılır. Bu boyaların birbirleriyle karıştırılması ya da tuval üzerinde blending yaparak harmanlanması oldukça sık başvurulan tekniklerden biridir. Bu teknik sayesinde resimde geçişkenlikler yaratılır. Terebentin bu boyayı inceltmede kullanılan kimyasal malzemedir. Ancak terebentin ile inceltilmiş bile olsa bu boyalar sulu boyaların aksine kapatıcı özellik taşırlar. Dolayısıyla, bir renk ile yapılacak underground yüzeyin üstüne başka renk boyalarla başka resimler yapılabilir.

Bu resim tekniğinin en büyük avantajlarından biri ise kurumasının oldukça fazla zaman alması nedeniyle rötuş yapmaya ve resmi son haline getirene kadar birçok müdahale yapmaya izin vermesidir. Başka tür doğal yağlar bu boyalara eklenerek boyanın bazı özellikleri manipüle edilebilir. Örneğin parlaklığı arttırılabilir. Yağlı boya nasıl kullanılır sorusunu soran sanat öğrencilerinin kafasını en çok kurcalayan konulardan biri yardımcı malzemeler hususudur. Örneğin, sergiye resimlerini yetiştirmek isteyen bir ressam birçok durumda kurumayı hızlandırıcı yardımcı malzemelere ihtiyaç duyacaktır. Sonuç olarak yağlı boya nasıl yapılır sorusunun teknik cevabı, ince şekilde ezilerek oluşturmuş pigment taneciklerinin ve bağlayıcının uygun oranlarda birleştirmesidir.  


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14 >