Tuval

İnsanlık tarihi boyunca icat edilen sanat teknikleri arasında en önemlilerden biri olan resim sanatının klasik dönemlerinden bu yana en çok tercih edilen resim yüzeyi tuvaldir. Tuval çeşitleri birçok malzemenin farklı ebatlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ancak en temelde, kaliteli ahşap çıtalara gerilen keten bezler ile üretilen tuvaller, özellikle yağlı boya ressamlarının gözdesidir. Ahşap kasnak üzerinde uygun şekilde gerdirilerek ayarlanan beyaz renkteki bez çoğunlukla zımba ile tutturulur. Ahşap çıtalara gerilen bezlerin üzerine bir kat astar atılması gereklidir. Bezlere beyaz renkte boya ve tutkal yapıştırıcı da sürülür. Bu sayede, boya bez resim yüzeyine daha iyi tutunur. Ahşap iskelete sahip olanların yanı sıra, sert bir karton malzeme üzerine gerilen bezler ile üretilen tuval çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların yanında, ahşap gövdeli olmayan alüminyum gibi malzemelerden üretilen iskelete sahip çeşitler de piyasada bulunmaktadır. Ahşap kasnakların yapıldığı ağaçların sağlam ve kuru olması önemlidir. Ahşap kasnakları daha geniş çıtalardan imal edilenler daha ağır ve daha sağlam yapıda olduklarından uzun yıllar görünümlerini korurlar ve dış etkenlere dayanıklı kalırlar. 

Tuval Çeşitleri Nelerdir?

Tuval gibi en çok tercih edilen bir resim yüzeyi çok farklı geometrik şekillerde olabilmektedir. Genelde dikdörtgen şekilde bulunmakla birlikte daire, kare, beşgen gibi farklı geometrik yapılarda da bulunmaktadır. Ressamlar ve resim öğrencileri farklı şekillerdeki bu resim zeminlerini, yapacakları resmin gerektirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda belirlerler. Örneğin, yuvarlak bir çeşidin yüzeyine çok güzel portre çalışmalar yapılabilir. Bu görünüm çeşitliliğinin yanı sıra press tuval adı verilen, ahşap gövdeli diğerlerine göre daha ince ve hafif yapıda ve gövdesi sert karton ya da plastikten üretilmiş çeşitler de bulunmaktadır.  Bu türün avantajı ise daha hafif olması nedeniyle kolayca her yere taşınabilmesidir. Sonuç olarak, doğada resim yapmak ya da seyahat esnasında resim yapmak gibi hobi aktivitelerinde yanınızda götürmek için idealdir. Puhu Sanat online sanat malzemeleri mağazamızda bu çeşitlerin hepsini bir arada bulmanız mümkündür.  

Evde tuval nasıl yapılır?

Birçok ressam ve sanatsever evde ya da stüdyoda kendi istedikleri özellikler, boyutlar ve malzeme kalitesine göre resim yüzeylerini kolayca yapabilirler. 4 tane ahşap çıta kasnağın arasına gerilip sabit bir hale getirilen tercihen keten ya da pamuklu bir bez ile evde kolayca bu resim malzemesini üretebilirsiniz. Çoğunlukla bezlerin zeminine bir kat beyaz gesso astar katı atılarak resim yapmaya hazır hale getirilir. Dolayısıyla, evde astar atılmamış bir bez ile yapılacak yüzeye resim yapmadan önce bir kat beyaz boya ve astar atmak gerekir. Bezin ve ahşap çıtaların kalitesi ve sağlamlığı, ortaya çıkacak malzemenin nihai kalitesini de belirleyecektir. Dolayısıyla, kendi dizayn ettiğiniz değişik türleri de hayal gücünüzü kullanarak üretebilirsiniz. Puhu Sanat en ucuz mini tuval örneklerinden, profesyonel seviye çeşitlere kadar birçok resim yüzeyini resim kategorisinde siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Sağlam şekilde imal edilenler sıcağa, neme ve diğer dış faktörlere karşı daha bağışık olurlar.

Tuval hangi resim tekniklerinde kullanılır?

Bu resim yüzeyinin üzerine yağlı boya, suluboya ve akrilik boya uygulamaları yapılabildiği gibi akrilik kalem, suluboya kalemi ve mürekkep püskürtme yöntemleriyle de resim uygulamaları yapılabilir. Bu resim yüzeyleri genellikle şövaleler üzerine oturtulur. Daha büyük şövalelere boyutları daha büyük ve uzun türler yerleştirilebilir. Ayrıca bunlar okullarda, dükkanlarda, müzelerde ya da farklı sanat etkinliklerinde de sergi amaçlı kullanılırlar. Tuval yüzeyi üzerine çok farklı özelliklere sahip markörler ve kalemler ile de sanatsal çalışmalarını icra edenler vardır. Özellikle sergileme amaçlı yapılan uygulamalar da bu resim yüzeyi oldukça sık tercih edilir.
Tuval çalışmaları farklı resim teknikleri ve resim zeminleri arasında en çok rağbet gören sanat tekniklerinin başında gelir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son dönem bu resim yüzeyinin üzerine akrilik pouring yöntemi ile farklı şekil ve desenler oluşturulabildiği gibi mürekkep çalışmaları ile ilgilenenler de bu resim yüzeyini kullanmaktadır. Kasnak üzerine gerilen bezin yeterince sıkı ve gergin hale getirilmesi, resim bitirildikten sonra boya kuruduğunda çatlakların oluşmasını önler. Resim sanatına yeni başlayan çocuklar için de bu resim yüzeyleri oldukça kullanışlı ve pratiktir. Bu türün çeşitleri genel 30-40 cm arası kenar uzunluklara sahiptir. Ancak bazı ressamlar çok büyük boyutlarda resim yüzeylerine ihtiyaç duyduklarından, oldukça büyük resim yüzeyleri de sanat malzemeleri üreticileri tarafından imal edilmektedir. Özel üretim ile kimi sanatseverlerin ihtiyaçlarına göre de özgün çekillerde ve boyutlarda tuval çeşitleri yapılmaktadır. Satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ahşap iskeletin darbe almamış olması ve bez yüzeyinin temiz ve kuru olmasıdır. Sanatın adresi Puhu Sanat’ın her ihtiyaca uygun sanat malzemeleri tedarik uzmanlığı sayesinde birçok tuval çeşidi ile en estetik ve güzel tuval çalışmaları örnekleri bugün birçok sanatseverin evini ve işyerini süslemektedir. 
1 2 3 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR