Turnet

Turnet bir tür heykel ve seramik sehpasıdır. Bu ürünler turnet tablası ya da heykel kaidesi olarak da adlandırılırlar. Bu ürün sayesinde üzerinde çalışma yapılan heykel ya da seramik eser elle 360 derece kolaylıkla döndürülebildiği için sanatçıya eserin her tarafına kolayca ulaşabilme ve rötuş yapabilme imkanı sağlar. Bu ürün bir tür torna olarak da değerlendirilebilir zira hem turnet hem de torna seramik çamurunu döndürerek şekil verme prensibine uygun üretilmiş sanat malzemeleridir. Turnet çeşitleri, yapılan malzeme ve sehpanın boyutlarına göre farklılık gösterir. Ahşap turnet çeşitleri en ilgi gören kategori olmakla birlikte çelikten üretilen daha sağlam yapıda sehpa çeşitleri de piyasada bulunmaktadır. Farklı boyutlarda ve yapılarda tüm bu heykel sehpası çeşitlerini Puhu Sanat online sanat malzemeleri mağazamızın heykel ve baskı bölümünde bulabilirsiniz. El becerisinin özellikle ön plana çıktığı heykel sanatında, malzeme çeşitliliği ve kalitesi ortaya çıkacak eserin kalitesi üzerinde de belirleyici etkide bulunur.  

Turnet nasıl kullanılır?

Heykel ve seramik çalışmalarınızı bu sehpaların üzerinde daha keyifli ve daha kolay bir biçimde yapmanızı sağlayan bu ürün heykel sanatına yeni başlayan sanatçılar için de oldukça önemlidir. Zira, heykel çalışmasının etrafında dönerek çalışmak zordur ve ortaya çıkacak ürünün estetiğini etkiler. Bu heykel sehpası sayesinde ise çalışma masanızda oturarak genel de daha küçük boyutlarda heykelleri rahatlıkla yapmak mümkündür. Bazı turnet çeşitleri ise çift taraflı olarak kullanılabilirler. Bu ürünlerin değişik boyutlardaki tablaları alt üst edilerek daha büyük boyutlarda heykel, seramik ve kil hamuru çalışmalarına uygun hale getirilebilir. 
Karin marka ahşap turnetler çift taraflı kullanıma uygundur. Metal seramik modelaj turneti ise çift taraflı kullanıma uygun olmamakla beraber, sağlamlığı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Paslanmaz ve suya dayanıklı olduğundan dış etkenlerden daha az etkilenir. Tüm bunların dışında, heykel çalışmanızı bitmeden heykel ve seramik sehpası üzerinde nemli bezin altında korunabilir. Bu sayede, çalışma masanızı dağınıklıktan kurtarmış olursunuz. Bu ürün üzerinde kil veya seramik çamurundan kaynaklanan lekeler de ıslak bir bez yardımıyla kolayca temizlenir. Bu özelliği sayesinde modelaj çalışmalarınız daha temiz ve kolay şekilde hayata geçer. Seramik sanatı çamur ile yapıldığından çalışılan ortamın temiz olması oldukça önemlidir.  

Turnet Çeşitleri Nelerdir?

Bu heykel ve seramik sehpaları genel de boyutlarına göre farklılık gösterir. 18, 25 ve 30 cm. Gibi farklı tabla çaplarına sahip bu ürünleri yapacağınız çalışmanın boyutlarına göre seçebilirsiniz. Daha küçük boyutlarda olanlar model heykeller için oldukça pratik bir kullanım sunar. Ayrıca rahatlıkla yanınızda taşıyabilir, atölyenize ya da evinize götürerek farklı mekanlarda heykel çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Puhu Sanat’tan edineceğiniz metal turnetin alt kısmı kaliteli porselen malzemeden imal edilmiştir. 
Bunun yanında Karin Hidrolik Yüksek Ayaklı metal modelaj sehpası sayesinde daha büyük boyutlarda heykel çalışmalarınızı yaparken boyunu da istediğiniz gibi kısaltıp uzatarak heykel ve seramik yapma deneyiminizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, metal malzemeden imal edilen bu sehpalar oldukça ağır olduğundan heykel ve modelaj çalışmanızı 360 derece daha kolay döndürmenizi sağlar. Bu sehpalar seramik atölyelerinin değişmez demirbaşlarından biridir. Modelaj çamurları ve killer kullanılarak da bu sehpaların üzerinde göz alıcı heykel eserlerine imza atabilirsiniz. Turnet fiyatları da yapıldığı malzemenin kalitesi ve boyutlarına göre farklılık arz eder. Puhu Sanat heykel ve seramik sanatçılarına birçok yan sanat malzemesinin yanı sıra sehpa çeşitlerini de uygun fiyat ve hızlı teslimat imkanıyla sunmaktadır. Heykel sanatında en temel malzemelerden biri olan sehpa çeşitleri Puhu Sanatın engin sanat deneyimiyle bir tıkla kapınıza kadar getirilir.  

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR