Şövale


Şövale resim sanatında tuvallerin ve resim yüzeylerinin istenilen pozisyonda sabit bir şekilde ayarlanması için en çok kullanılan ve üç ayaklı bir mekanizmaya sahip resim desteği araç gereçlerinin başında gelir. Şövaleler genellikle Ahşap malzemeden üretilmekle birlikte, alüminyum gibi sert ve dayanıklı başka malzemelerden gövdesi imal edilen çeşitleri de bulunmaktadır. Ahşap olanlar estetik bir görünüme sahip olduğundan evde ve atölyelerde şık bir görünüm sağlarlar. Kullanılan ahşabın kalınlığı ve sağlamlığı dayanıklılığı arttırarak uzun yıllar rahat bir kullanım sağlar. Dolayısıyla, resim yapma deneyiminizi kolaylaştırmak ve daha eğlenceli hale getirmek için bu tip kaliteli bir resim sehpasına sahip olmak oldukça avantajlı bir durumdur.
 

Şövale satın alırken nelere dikkat edilmelidir? 


Şövale çeşitleri oldukça fazla sayıdadır. Resim tarihinde yüzyıllardır kullanılan bu resim malzemesi, farklı resim tekniklerini tercih eden sanatçılar ve resim öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre farklı ebatlarda ve şekillerde üretilmektedir. Ayakta resim yapmak için kullanılan klasik tarzın yanı sıra, masa üzerinde çalışmaya uygun masa üstü şövaleler de Puhu Sanat sanat malzemeleri online alışveriş mağazasında yer almaktadır. Stüdyo tipi, doğada resim yapmaya uygun taşınabilir türde, çok büyük ebatlarda tuvallerin, bezlerin ya da kağıtların kullanımına uygun geniş ve uzun boyutlarda birçok farklı çeşidi bulunur. Bu resim malzemesi satın alınırken dikkat edilecek en önemli husus yapacağınız resim çalışması için şövale ölçülerinin uygun olmasıdır. Buna ek olarak, sağlamlık, renk, vida ve boya kalitesi, ahşabın vernikli olması gibi kriterler de önemli etkenlerdir. Şövale fiyatları, boyut, ahşap kalitesi, kullanılan diğer malzemenin kalitesi gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir. A kalite budaksız kayın ağacından üretilmiş çeşitler oldukça dayanıklıdır ve çok uzun yıllar çalışmalarınızda kullanma imkanı tanır.

Şövale nasıl kurulur?


Bazı çeşitler set halinde bulunur ki alacağınız uygun bir şövale setini evde kendiniz kurabilirsiniz. Setin içinde birkaç çeşit tuval, palet ve fırça gibi başka resim malzemeleri de bulunur. Bu modeller demonte halde teslim edildikleri için şövale kurulumu evde ya da stüdyoda gerçekleştirilebilir. Kurulumları oldukça pratik ve kolaydır. Setin içinden çıkan kurulum talimatına göre ahşap çıtalar bir araya getirilerek birleşme noktalarından vidalanır ve kısa bir sürede resim yapmaya hazır hale getirilir. Kurulum tamamlandıktan sonra katlanabilen bir yapıya sahip olduğu için bu resim aracını katlayarak çok yer kaplamayacak şekilde evinizin ya da stüdyonuzun bir kenarına koyabilirsiniz. Puhu Sanat yılların getirdiği sanat deneyimiyle hem perakende hem de online mağazasında bir çok seçeneği sanatseverlerle buluşturmaktadır. Ayrıca kargo ile demonte şövaleler kapınıza kadar gelmektedir.

Şövale nasıl yapılır?


Bu malzeme en temelde bir tür resim sehpası olduğundan ve ahşap malzemeden imal edildiğinden kimi sanatçılar kendileri, kendi ihtiyaçlarına uygun resim sehpalarını üretirler. Dayanıklı ve fırınlanmış ağaçlardan imal edilenler; sıcak, soğuk, nem ve güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı oldukça korunaklı olduklarından, dış ortamlarda da kullanım için ideal bir zemin sağlarlar. Birçok sanatçı özellikle yağlı boya manzara ve doğa resimlerini açık havada icra ettiklerinden dolayı dayanıklı bir destek malzeme kullanmaları onlar için büyük avantajdır. Bu özelliklerinin dışında bu resim malzemesi, sergi amacıyla birçok farklı mekanda kullanıldığından sanat alanının dışında da kullanım alanı yaygındır. Standart ölçülere sahip uygun fiyatlı bir resim sehpası, resim sanatına yeni başlayan amatör resim öğrencilerinin ya da çocukların ihtiyacını rahatlıkla görecek ve resim sanatından daha çok keyif almalarını sağlayacaktır.

Şövale Çeşitleri Nelerdir?


Kullanım amaçlarına göre pek çok farklı türü bulunan bu resim sehpalarının son dönemde, kullanımı çok daha kolay ve pratik çeşitleri piyasaya sürülmüştür. Yukarıda bahsedilen klasik üç ayak tipi, masa üstünde geniş tabanı üzerinde durabilen masa üstü tipi gibi çeşitlerin yanı sıra; stüdyo tipi, kır tipi ve çantalı şövaleler de artık birçok sanatseverin ilgiyle kullandığı türlerdendir. Masa tipi olanların duruş açıları ya da yükseklikleri ayarlanarak, tuval üzerinde here yere kolayca ulaşılmasını sandalyede otururken sağlamak mümkündür. Çantalı çeşitlere özellikle seyahata giderken yalnızca resim sehpanızı değil diğer gerekli resim araç gereçlerini de kolayca taşımayı sağlarlar. Tüm bunların dışında mini şövaleler çok daha küçük boyutlarda tuval ve kağıtlar üzerine rahatça resim yapmayı sağlayacak çeşitler de bulunur. Bu çeşit resim sehpaları fotoğraf ya da kartpostal gibi malzemelerinizi üzerinde sergileme amacına da hizmet edecektir. 

Resim sehpaları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise oturuş pozisyonunu iyi ayarlamak ve fiziksel sağlığınızı korumak gerekliliğidir. Zira, bazı resim çalışmaları çok uzun saatler tuvalin başında beklemeyi zorunlu kılar. Ki bu durum, fiziksel şayet vücudun duruşu yanlış ise zamanla, birçok ağrılara ve postural bozukluklara yol açabilir. Dolayısıyla, bu malzemeyi satın alırken deneme yaparak karşısında oturup ya da ayakta durarak resim çizme denemeleri yapmak doğru bir davranış olacaktır. Puhu Sanat şövaleleri en uygun fiyatlarla, güvenilir imalatçılardan tedarik ederek müşterilerine sunar.
1