GuajBoyalar

Guaj boya nedir ve suluboyadan farkları nelerdir soruları sanatseverlerin sıkça sorduğu sorulardır. Bu boyalar en temelde opak (ışık geçirmeyen) bir suluboyadır. Normal sulu boyalar şeffaf oldukları için boya katmanının üstünden alttaki beyaz kağıdı görebilmenizi sağlarken guaj boyalar kapatıcı katmanlar oluşturur. Resim tekniğinin bu özelliği ressama koyu katmanlardan açık katmanlara doğru tabakalar halinde resim yapma imkanı tanır ve resim deneyimine zenginlik katar.

 

Bu boyalar kuruduğunda mat bir şekilde kurur. Diğer bir deyişle mat bitişlidir. Bu nedenle parlak bölümlere sahip olmadığından elektronik ortamda taklitlerinin üretimi daha kolaydır. Designer’s Guaj serileri farklı pigmentlerin karışımıyla oluşan renkler içerirken, Schmincke Akademi Guaj serisi gibi kaliteli seriler tek bir saf pigmentten oluşan renkler içerirler. Öğrenci guaj serileri ise Designer’s serilerine göre daha ucuz, daha az yoğun pigment yoğunluğuna sahip ve daha az renk çeşitliliği içeren uygun fiyatlı serilerdir. Ancak öğrenciler, amatörler ve bu resim tekniğine yeni başlayanlar için idealdirler. Guaj boya seti aynen sulu boya setinde olduğu gibi kaliteli ve ağır bir suluboya kağıdı içermelidir. Bu resim tekniği de aynen suluboyada olduğu gibi kağıt üzerine yapılabildiği gibi başka birçok zemine de uygulanabilir. Bu boyalar dekoratif amaçlarla da sıklıkla kullanılır. Afiş, logo, karikatür, tasarım çalışmaları gibi alanlarda bu boyaları kullanan birçok sanatçı mevcuttur. Bu boyaya az su katılarak birkaç katman atıldığında yağlı boya yapıyormuş hissi verir ki suluboyaya en üstün tarafı budur. Bu boya da aynen suluboya gibi suyun buharlaşması prensibine dayanarak kuruduğundan çok hızlı kurur. Puhu Sanat malzemeleri online alışveriş sitesi birçok guaj boya çeşitlerini ürün portföyünde bulundurmaktadır. Guaj boya fiyat açısından suluboya ile yakın seviyededir. Schmincke Akademi ve HKS Designer’s guaj serilerinin yanı sıra Talens Art Creation, Winsor Newton Designer serisi de sitemizde guaj boyaseverleri beklemektedir. Daha kaliteli ve profesyonel ressamlara hitap etmek üzere ise dünyanın en kaliteli guaj boya markalarından biri olan Schmincke Horadam serisini öneririz. Bu arada belirtmek gerekir ki tempera adıyla bilinen ve resim sanatının tarihinde sıklıkla karşımıza çıkan boya da bir çeşit guajdır ve opak özellik gösterir. Guaj boyanın içinde bağlayıcı görevi gören zamk miktarı suluboyaya göre daha fazladır. Bu nedenle suluboyaya göre daha fazla farklı çeşit resim yüzeyine tutunabilir. Söz gelimi, kağıt haricinde, ahşap, duvar, cam, kumaş gibi yüzeylere uygulanabilir ve kaliteli sonuçlar alınabilir. Hobş ve dekoratif amaçla daha sık tercih edilmesinin sebebi budur. Bu resim tekniği kaliteli suluboya fırçaları ile icra edilmelidir. Suluboya fırçası dışında sünger, spatül ve hatta airbrush tabancası ile de yapılan uygulamalar vardır. Puhu Sanat yalnızca boya ve fırça çeşitleriyle değil, resim tekniklerinin hepsinde kullanılacak yardımcı ve yan malzemeleri de sitesinde sunmaktadır. Guaj boya fırçası adında özel fırçalar yoktur. Bu boyalar suluboya kategorisinde değerlendirildiğinden suluboya fırçaları guaj boya çalışmaları için de kullanılır. Birçok ev hanımı evde hobi çalışmaları yapmaktan hoşlanmaktadır. Ahşap boyama ise hobi çalışmalarının en tercih edilen tekniğidir. Guaj boya ahşap boyamada kullanılır mı sorusu hobiseverlerin merak ettiği sorulardan biridir.

 

Yukarıda da bahsedildiği gibi kapatıcı ve iyi tutunucu özelliklerinden dolayı bu boya ahşap zeminlerde de rahatlıkla kullanılır. Bu nedenle bu resim tekniği sanatsal hobi faaliyetlerinin de vazgeçilmez sanat malzemelerinin başında gelir.

1 2 3 ... 10 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR