Eskiz Defteri

Eskiz kelimesi kelime anlamı itibariyle ön çalışma ve taslak anlamlarına gelir. Bir ressam için olmazsa olmaz olan eskiz defteri yapılacak resmin planlanmasında ve kara kalem haliyle ön hazırlıklarının yapılmasında kullanılır. Özellikle resim öğrencileri eski defterlerini sıklıkla kullanırlar. Her resim kağıdında olduğu gibi eskiz defterlerinin imal edildiği kağıtların kalitesi iyi bir karakalem çalışması ortaya çıkarabilmek için önem arz eder. Eskiz terimi genellikle resim sanatında kullanılmakla beraber mimaride de kullanılır. Mimarlar projelerini oluştururken eskiz defterlerinde çalışırlar.

Resim sanatı için son derece önemli olan bu taslak çalışmalar, el kaslarının resim yapmaya alışması ve el ile merkezi sinir sisteminin uyumunun geliştirilmesi için en çok başvurulan yöntemdir. Bu nedenle iyi bir eskiz defteri bir resim öğrencisinin ya da profesyonel bir ressamın öncelikli tercihleri arasında yer alan bir resim malzemesidir. Bu defterler üzerinde en çok karakalem çalışmaları yapılmaktadır. Ancak pastel, mürekkep ya da jel kalemler ile de bu resim yüzeyi üzerine taslak çalışmalar yapılabilir. Karikatüristler de sıklıkla karakalem çalışmalarını bu yöntemle gerçekleştirirler. Tüm bu ön çalışmalar orjinal resmin yapılması sırasında yapılacak hataların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca eskiz defterleri kolayca taşınabildiği için stüdyodan ya da evden uzakta bir dış mekanda resim yapma imkanı tanır. Bu sayede bir fikir aklınıza geldiğinde bunu hemen kağıda dökerek gelecekte kullanmak için kaydetmiş olursunuz.

Eskiz defteri çeşitleri kağıt kalitesine göre farklılık arz eder. İyi bir eskiz defterinin en az 100-110 gram ağırlığında bir kağıttan imal edilmiş olması gerekir. Kimi çizim defterleri dokulu ve preslenmemiş kağıtlardan üretilirken kimi defterler ise sıcak press ile dümdüz ve pürüssüz yüzeylere sahiptirler. Bu çeşitlilik tamamen çizim yapacak insanın resim yüzeyi tercihine kalmıştır. Bu kalınlıktaki kağıtlar yaprağın diğer tarafında izleri belli etmeyeceği gibi üzerine sürülen kalemin özelliklerini de en güzel şekilde yansıtır. Güzel sanatlar, mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin her daim yanında bulundurduğu bu çizim malzemesi, sanatçıların ilham bulduğu anlarda en büyük yardımcılarıdır.

Eskz defteri fiyatları eskiz defterinin kağıt kalitesine göre değişiklik gösterdiği gibi defterin boyutuna da bağlı olarak değişir. A4, A5 ve A6 boyutlarında eskiz defterleri standart olarak bulunur. Bu boyutların dışında A4 boyutundan daha büyük eskiz defterleri de daha büyük çizimler için üretilmektedir. Farklı boyutlardaki bu çizim defterleri resim öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılamak için tasarlanmışlardır. Örneğin A6 gibi küçük boyutlarda bir çizim defteri kolaylıkla her yere taşınabilir ve ufak çapta karakalem çalışmaları için idealdir. Kalın ciltli, yumuşak ciltli ve çok daha kolay kullanıma uygun spiralli çeşitleri bulunan bu çizim defterlerini Puhu Sanat’ın geniş ürün yelpazesi içerisinden çizim ve kağıt bölümlerinde ulaşabilirsiniz. Puhu Sanat sanatseverlerin yaratıcılığını kamçılıyacak her tür resim malzemesi ve yardımcı malzemenin en doğru adresidir.

1 2 3 ... 6 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR